MEKK

Uuri meie kunstilist menüüd, mis pakub kõrgetasemelisi maitseelamusi igale gurmaanile

Blog

Klassikaline Eesti Kartulisalat Igaks Peolauaks

Eesti köök on tuntud oma rikkalike ja maalähedaste maitsete poolest, pakkudes roogasid, mis on samal ajal lihtsad valmistada ja maitseküllased. Üks selline armastatud klassika on kartulisalat, mis tihti leiab oma koha meie peolaudadel just tähtpäevadel nagu jõulud, jaanipäev või sünnipäevad. Retsepti järgi valmistatud salat on ideaalne kaaslane nii liharoogadele kui ka iseseisvaks snäkiks. Lõpptulemuseks on kohev ja värvikirev salat, mis toob esile kodumaiste kartulite ja värske köögivilja parimad omadused.

Koostisosad:

  • Kartulid: 1 kg (umbkaudselt 5-6 keskmist kartulit)
  • Porgandid: 3 keskmise suurusega
  • Munad: 4 suurt
  • Marineeritud kurgid: 4 keskmist
  • Värske kurk: 1 väike
  • Tume sibul või sibulapealsed: 1 suur sibul või peotäis sibulapealseid
  • Sink või keeduvorst: 250 g
  • Hapukoor: 200 ml
  • Majonees: 100 ml
  • Sool: maitse järgi
  • Must pipar: maitse järgi
  • Roheline till või murulauk: värske, hakkida

Sissejuhatus:

Klassikaline Eesti kartulisalat on roog, mis ühendab endas lihtsad koostisosad ja traditsioonilise maitse. Selle salati valmistamine nõuab aega ja armastust, olles aga kindlasti vaeva väärt. Sobides igale maitsele, on oluline jälgida koostisosade värskust ja kvaliteeti. See on retsept, mida on põlvest põlve edasi antud, iga pere lisades sinna oma nüansi.

Valmistamine:

  1. Kartulite ja porgandite keetmine: Koori kartulid ja porgandid. Pane need külma veega keema, lisades sinna soola. Kartulid ja porgandid peavad olema küpsed, kuid mitte liiga pehmed, et need salatis muutuksid pudruks. Üldine keetmisaeg on 20-30 minutit, sõltuvalt köögiviljade suurusest. Kui köögiviljad on valmis, jahuta need kiiresti külma veega.

  2. Munade keetmine: Pane munad külma veega keema. Kui vesi hakkab keema, keeda mune 9-10 minutit. Seejärel eemalda need keevast veest ja aseta külma vette, et munakoor oleks hiljem lihtsam eemaldada.

  3. Kurgi ettevalmistus: Marineeritud kurgid tuleb tükeldada väikesteks kuubikuteks. Kui kasutad ka värsket kurki, siis tükelda see samuti väikeseks ning jäta mõneks ajaks nõrguma, et liigne vesi välja tuleks.

  4. Sibula ettevalmistus: Koori ja haki sibul õhukesteks poolrõngasteks või peeneks, olenevalt eelistusest. Kui kasutad sibulapealseid, lõika need peeneks. Neid ei pea eelnevalt kuumtöötlema.

  5. Lihatoote ettevalmistus: Lõika sink või keeduvorst väikesteks tükideks või kuubikuteks. Selle sammu võid sooritada juba ette, samal ajal kui köögiviljad ja munad keevad.

  6. Koostisosade segamine: Kui kõik koostisosad on ette valmistatud ja jahtunud, hakka kartuleid, porgandeid ja mune tükeldama umbes sama suurusteks kuubikuteks. Seejärel pane kõik koostisosad suurde kaussi – kartulid, porgandid, munad, marineeritud ja värske kurk, sibul või sibulapealsed ja sink või vorst.

  7. Kastme valmistamine: Sega omavahel kokku hapukoor ja majonees, maitsesta saadud kaste soola ja pipraga. Kogus võib varieeruda, olenevalt isiklikest eelistustest.

  8. Kõige kokkusegamine: Vala kaste koostisosadele ja sega ettevaatlikult, et salat jääks kohev, mitte pressituks. Pea meeles, et salat on parem, kui lasta tal külmkapis mõned tunnid maitsestuda.

  9. Viimistlus: Peenesta värsket tilli või murulauku ning puista see salati peale enne serveerimist. Till lisab salatile värskust ja ilusat rohelist värvi.

Kokkuvõte:

Valmista see klassikaline Eesti kartulisalat kasvõi päev varem, sest nii saavad maitsed kõige paremini ühtlustuda ja salatist saab tõeline nauding igale maitsemeeltele. Serveeri seda vastavalt traditsioonile kas suure peolaua osana või väikese eelroana, jagades omale meelepärased kogused. Pole kahtlust, et see kodune kartulisalat vallutab külaliste südamed oma maitseküllase ja koduse olekuga ning toob alati nostalgiahetki meelde. Head isu!